Банк портретів / Мельничук Агафія

Мельничук Агафія

26-річна вдова Агафія Мельничук із трьома маленькими дітьми проживала в с. Березянка на Житомирщині. Під час нацистської окупації жінка врятувала єврейську дівчинку Любу Кац із м. Сквира, що на Київщині.

20 вересня 1941 р. німці знищили більшість єврейського населення в м. Сквира. Серед жертв була й Любина родина. У день масового розстрілу 12-річна дівчина разом із сусідкою на світанку вигнала корів на пасовисько. Це врятувало обох від загибелі. Коли вона дізналася про долю своїх батьків, вирішила негайно втікати з міста. Поневіряючись, Люба потрапила до с. Березянка. Місцевим представлялась як сирота з дитячого будинку, що зазнав бомбардування. Селяни остерігалися допомагати, адже відразу розпізнавали в ній єврейку, але повідомляти владу теж не хотіли. Надати притулок єврейській дівчинці наважилася вдова Агафія Мельничук. Люба допомагала їй глядіти трьох дітей, від одного до п’яти років, і займалася хатніми справами. Упродовж року все було добре, доки дівчина не посварилася із сусідом – місцевим поліціянтом Іваном Жарським. Він доніс на Агафію. Під час допиту обидві дотримувались однієї версії: Люба – українка, сирота, яка вижила під час бомбардування дитячого будинку на Київщині.

Зрештою, Агафію відпустили додому, а Любу відправили до дитячого будинку в с. Сахни, де вона залишалася до вигнання нацистів із Житомирщини в грудні 1943 р. Після війни дівчина повернулася до м. Сквира. Розшукала родичів, які взяли її під опіку. Часто навідувала свою рятівницю Агафію. У 1979 р. Люба Володарська (Кац) разом із родиною емігрувала до Ізраїлю.

У 2005 р. Яд Вашем визнав Агафію Мельничук Праведником народів світу.

Світлана Демченко

м. Київ

Національний музей історії України у Другій світовій війні

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека